GENMAB’S HUMAX-EGFR UDRYDDER TUMORER I CANCERSTUDIER HOS MUS

HuMax-EGFr yderst effektiv

Athen, GRÆKENLAND, 13. juni, 2001 - Genmab A/S (CSE: GEN og Neuer Markt: GE9D) offentliggjorde i dag at selskabets HuMax™ -EGFr, et humant monoklonalt antistof med epidermis vækstfaktor receptor (EGFr) som target, har kraftig anti-tumor effekt ved in vivo musestudier. Ved sammenligning med tidligere offentliggjorte in vivo studier, hvor andre selskabers anti-EGFr antistoffer anvendtes, var Genmabs HuMax-EGFr mere effektiv til at eliminere kendte tumorer og dette kunne gøres ved lavere og mindre hyppig dosering.

Med en meget lille samlet dosis på 50 mikrogram var HuMax-EGFr i stand til fuldstændig at forebygge tumordannelse ved indgivelse en dag efter indførelse af humane tumorceller i musemodeller. Yderligere var HuMax-EGFr også i stand til at udrydde velkendte tumorer hos musene ved en så lav samlet dosis som 125 mikrogram. I modsætning til tidligere anti-EGFr monoklonale antistoffer er HuMax-EGFr sammensat af udelukkende humane sekvensproteiner. Sådanne fuldt humane antistoffer forventes at undgå de komplikationer som undertiden forårsages af antistoffer, der er delvist baseret på museantistoffer.

Genmab forbereder i øjeblikket HuMax-EGFr til humane kliniske forsøg, som forventes påbegyndt senere i år.

Disse data blev i dag offentliggjort på den 18. internationale konference om fremskridt i anvendelsen af monoklonale antistoffer i klinisk onkologi i Vouliagmeni, Grækenland, af Jan G. J. van de Winkel, Ph.D., Chief Scientific Officer i Genmab og professor i immunologi ved universitetet i Utrecht.

EGFr er en molekylereceptor som findes i overtal i mange tumorceller, herunder hoved-, hals- og bryst-, colon-, prostata-, lunge- og ovariekarcinom. Ved at blokere vekselvirkningen mellem EGFr og molekyler som stimulerer det, kendt som liganderer, kan både tumorvækst og tumorens overlevelse reduceres.

“Disse resultater validerer yderligere bestræbelserne indenfor cancerbehandling targets for EGFr med monoklonale antistoffer,” sagde Dr. van de Winkel. ”udviklingen af fuldt humane anti-EGFr antistoffer har potentiale til at tilvejebringe en effektiv behandling med en lavere dosis, som forårsager færre bivirkninger end nuværende foreliggende muligheder for visse cancerpatienter.”

“Vi mener at dette antistof har påvist fortrin i forhold til tidligere antistofgenerationer ved dyreforsøg,” sagde Lisa N. Drakeman, Ph.D., Chief Executive Officer. ”Vi ser frem til de planlagte fase I/II humane kliniske forsøg med HuMax-EGFr hos cancerpatienter, som forventes påbegyndt senere i år.”
(back to Archived News)